27 grudnia w Katowicach, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka wspólnie z Województwem Śląskim, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Śląską Policją przeprowadzili wśród kierowców akcję „Trzeźwy poranek”. Działanie było częścią trwającej do końca grudnia kampanii społecznej „Prowadzę jestem trzeźwy”. Wszyscy zbadani byli trzeźwi, a na pamiątkę otrzymali breloki – symbol kampanii, które wręczał Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz radiowy znany kierowcom także jako głos nawigacji Google Maps.
W tym roku w świąteczny weekend policjanci śląskiej drogówki zatrzymali aż 55 kierowców będących pod wpływem alkoholu.
– W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku to o 11 nietrzeźwych więcej. Doszło też do zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. 26 grudnia w Częstochowie pijany kierowca potrącił mężczyznę, który zmarł – informuje sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.
Dane statystyczne oraz badania wyraźnie wskazują, że kierujących pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych wciąż jest bardzo dużo. Dlatego po raz kolejny Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka, Województwo Śląskie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, organizatorzy tegorocznej odsłony kampanii społecznej „Prowadzę jestem trzeźwy” wspólnie z partnerem merytorycznym, Śląską Policją przeprowadzili akcję „Trzeźwy Poranek” na katowickich drogach. W akcji uczestniczył też ks. Piotr Brząkalik, współzałożyciel Fundacji, Duszpasterz Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej.
Oprócz kontroli trzeźwości policjanci przeprowadzili także profilaktyczne rozmowy z kierowcami, a każda z badanych osób otrzymała pamiątkowy brelok – symbol kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”, który wręczał znany kierowcom z aplikacji nawigacyjnej, dziennikarz radiowy Jarosław Juszkiewicz.
Od początku 2022 roku pijani kierowcy na terenie województwa śląskiego spowodowali 90 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 105 zostało rannych. Policjanci śląskiej drogówki zatrzymali w tym roku już 11 379 kierujących pod wpływem alkoholu. To o 1 056 więcej niż w 2021 roku. Statystyki dotyczą zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, jak i rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg elektrycznych. Dlatego chcąc wpłynąć na zmianę postawy kierowców, konieczne jest prowadzenie zarówno działań prewencyjnych, jak i edukacyjnych.
– Nadal wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu spożyta przed jazdą może spowodować poważne konsekwencje na drodze. A to sprawia, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażani na utratę życia lub zdrowia. Naszą rolą jest prowadzenie działań, które uświadamiają każdej osobie chcącej usiąść za kierownicą, jak ważne jest bycie trzeźwym – wyjaśnia Anna Markiewicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
Organizatorzy kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” zwracają uwagę szereg działań, które każde z nas może podjąć, gdy widzi, że osoba z otoczenia zamierza prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu lub dostrzegamy pijanego kierowcę na drodze.
– Przede wszystkim nie bójmy się reagować, powiedzieć osobie, która po spożyciu alkoholu chce prowadzić – stop. Wezwijmy jej taksówkę, zabierzmy kluczyki, a w ostateczności powiadommy policję – apeluje Anna Meres-Mikołajczyk, rzeczniczka Fundacji Trzeźwość.