Prowadzę jestem trzeźwy

Trzeźwość to program edukacyjny, którego celem
jest promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia.

Fundacja Trzeźwość

Trzeźwość to program edukacyjny, którego celem
jest promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia.

Program Trzeźwość

18 LAT REALIZACJI PROGRAMU TRZEŹWOŚĆ POZWOLIŁO PROPAGOWAĆ TRZEŹWY SPOSÓB ŻYCIA ORAZ WYKREOWAĆ MODĘ NA TRZEŹWOŚĆ.

Kampania Prowadzę Jestem Trzeźwy

OD 2006 ROKU PROWADZIMY KAMPANIĘ „PROWADZĘ JESTEM TRZEŹWY” KTÓRA WSPIERA BEZPIECZEŃSTWO NA NASZYCH DROGACH.

Media

NASZYMI IDEAMI I PRZEKAZAMI BYLIŚMI I NADAL JESTEŚMY OBECNI W TELEWIZJI , RADIU, NA BILBORDACH, W KINACH, ŚRODKACH KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ ORAZ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH.

Zasięg

DO TEJ PORY WSPARŁO NASZE DZIAŁANIA PONAD 100 MIEJSCOWOSCI W POLSCE ORAZ PRZEKROCZYLIŚMY GRANICE KRAJU W 2010 ROKU HASŁEM: „ SOBRIETY WITHOUT LIMITS”

Nasz symbol

JUŻ OKOŁO 200 TYSIĘCY OSÓB PRZYPIĘŁO NASZE BRELOKI DO SWOICH KLUCZY WSPIERAJĄC POSTAWĘ „PROWADZĘ JESTEM TRZEŹWY”.-

Fundacja

PROGRAM TRZEŹWOŚĆ I KAMPANIĘ REALIZUJE UTWORZONA W 2014 ROKU FUNDACJA TRZEŹWOŚĆ

Sprawdź naszą nowa produkcję wideo!

Przejdź

Aktualności

Bez kategorii

Uożarty kierowca? Reaguj! Czyli kampania „Prowadzę jestem trzeźwy” po śląsku

Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka we współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie S.A. i agencją reklamową Business Consulting zainaugurowali akcję w ramach kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” … po śląsku. Działanie rozpoczęło się w sierpniu – Miesiącu Trzeźwości – a specjalnie oznakowany tramwaj z wyraźnymi hasłami zachęcającymi do działania w przypadku zauważenia nietrzeźwego kierowcy będzie można spotkać na szlakach tramwajowych aż do końca października.

W sierpniu, który jest Miesiącem Trzeźwości, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka wspólnie
ze spółką Tramwaje Śląskie S.A. oraz firmą Business Consulting Sp. z o.o. rozpoczęły kampanię edukacyjną mającą na celu promowanie odpowiedzialnego zachowania na drogach poprzez wzmacnianie świadomości społecznej na temat problemu prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. To pierwsza odsłona kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” w języku śląskim i potrwa do końca października.

Nośnikiem kampanii został tramwaj, który stał się ruchomą platformą przekazu skierowanego do mieszkańców Śląska. Przekonujące hasła reklamowe sformułowane w języku polskim i śląskim, mają na celu uświadamianie, że każdy z nas powinien reagować w sytuacji, gdy zauważy pijanego kierowcę na drodze. Hasła zachęcają do aktywnego działania, takiego jak odebranie kluczyków od osoby nietrzeźwej, powiadomienie policji lub zorganizowanie transportu alternatywnego w postaci taksówki.

Współzałożycielem Fundacji jest ksiądz Piotr Brząkalik, duszpasterz trzeźwości Archidiecezji Katowickiej. Od lat zaangażowany w walkę z problemem alkoholizmu i promocję zdrowego trybu życia. W odniesieniu do kampanii, ks. Brząkalik wyraził swoje przekonanie:

 – Zauważenie pijanego kierowcy, rowerzysty czy prowadzącego hulajnogę elektryczną na drodze nie jest sytuacją, którą można zignorować. To nasza wspólna odpowiedzialność, by chronić życie i zdrowie nie tylko nasze, ale i innych uczestników ruchu drogowego. W takich momentach niezwykle ważne jest, aby nie pozostawać biernym obserwatorem, lecz działać – nawet drobne gesty mogą mieć ogromne znaczenie – mówi.

Dzięki wykorzystaniu tramwaju komunikat dotarł do szerokiego grona mieszkańców regionu skłaniając do refleksji nad własnym zachowaniem na drodze. – Sami w Spółce od wielu lat wyznajemy zasadę „zero pobłażliwości” . Motorniczy w pracy musi być absolutnie trzeźwy – to badamy, tego pilnujemy. Jestem przekonany, że także wieloletnia kampania Fundacji Trzeźwość z naszym udziałem przyniosła wiele pozytywnych efektów – podkreśla Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Z kolei Krzysztof Wilgus, prezes Zarządu Business Consulting Sp. z o.o. wskazuje, że  świadomość konsekwencji jakie istnieją w wyniku nadużywania spożycia alkoholu jest elementem kluczowym.
Mam nadzieję, że wszyscy, którzy widzą taki przekaz w formie reklamy społecznej na tramwaju, będą zmotywowani do odpowiednich i oczekiwanych reakcji – społecznie odpowiedzialnych – mówi.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że takie inicjatywy jak prowadzona od ponad 20 lat kampania „Prowadzę jestem trzeźwy” przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększą świadomość społeczną w kwestii trzeźwości za kierownicą.

Tragiczne wypadki w okresie wakacyjnym pokazują, że edukacja w zakresie trzeźwości kierowców jest nieustannie kluczowa i musi być prowadzona przez cały rok. Dlatego mamy nadzieję, że odbiorcy komunikatu dostrzegając nasz apel chętniej będą się angażować w promowanie bezpiecznych
i odpowiedzialnych praktyk na drogach
– podsumowuje Anna Meres-Mikołajczyk, rzeczniczka prasowa Fundacji.

FOTO: Danuta Pawelczyk

Bez kategorii

Trzeźwy poranek – grudzień 2022

27 grudnia w Katowicach, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka wspólnie z Województwem Śląskim, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Śląską Policją przeprowadzili wśród kierowców akcję „Trzeźwy poranek”. Działanie było częścią trwającej do końca grudnia kampanii społecznej „Prowadzę jestem trzeźwy”. Wszyscy zbadani byli trzeźwi, a na pamiątkę otrzymali breloki – symbol kampanii, które wręczał Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz radiowy znany kierowcom także jako głos nawigacji Google Maps.

W tym roku w świąteczny weekend policjanci śląskiej drogówki zatrzymali aż 55 kierowców będących pod wpływem alkoholu.

W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku to o 11 nietrzeźwych więcej. Doszło też do zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. 26 grudnia w Częstochowie pijany kierowca potrącił mężczyznę, który zmarł – informuje sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Dane statystyczne oraz badania wyraźnie wskazują, że kierujących pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych wciąż jest bardzo dużo. Dlatego po raz kolejny Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka, Województwo Śląskie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, organizatorzy tegorocznej odsłony kampanii społecznej „Prowadzę jestem trzeźwy” wspólnie z partnerem merytorycznym, Śląską Policją przeprowadzili akcję „Trzeźwy Poranek” na katowickich drogach. W akcji uczestniczył też ks. Piotr Brząkalik, współzałożyciel Fundacji, Duszpasterz Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej.

Oprócz kontroli trzeźwości policjanci przeprowadzili także profilaktyczne rozmowy z kierowcami, a każda z badanych osób otrzymała pamiątkowy brelok – symbol kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”, który wręczał znany kierowcom z aplikacji nawigacyjnej, dziennikarz radiowy Jarosław Juszkiewicz.

Od początku 2022 roku pijani kierowcy na terenie województwa śląskiego spowodowali 90 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 105 zostało rannych. Policjanci śląskiej drogówki zatrzymali w tym roku już 11 379 kierujących pod wpływem alkoholu. To o 1 056 więcej niż w 2021 roku. Statystyki dotyczą zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, jak i rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg elektrycznych. Dlatego chcąc wpłynąć na zmianę postawy kierowców, konieczne jest prowadzenie zarówno działań prewencyjnych, jak i edukacyjnych.

Nadal wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu spożyta przed jazdą może spowodować poważne konsekwencje na drodze. A to sprawia, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażani na utratę życia lub zdrowia. Naszą rolą jest prowadzenie działań, które uświadamiają każdej osobie chcącej usiąść za kierownicą, jak ważne jest bycie trzeźwym – wyjaśnia Anna Markiewicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Organizatorzy kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” zwracają uwagę szereg działań, które każde z nas może podjąć, gdy widzi, że osoba z otoczenia zamierza prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu lub dostrzegamy pijanego kierowcę na drodze.

Przede wszystkim nie bójmy się reagować, powiedzieć osobie, która po spożyciu alkoholu chce prowadzić – stop. Wezwijmy jej taksówkę, zabierzmy kluczyki, a w ostateczności powiadommy policję – apeluje Anna Meres-Mikołajczyk, rzeczniczka Fundacji Trzeźwość.

Bez kategorii

Prowadzę Jestem Trzeźwy- Nie Bądź Obojętny!

Z dniem 1 grudnia 2022 Fundacja rozpoczęła kampanię w woj. Śląskim pt. „Prowadzę Jestem Trzeźwy- Nie Bądź Obojętny”

W tym roku nasz komunikat kierujemy głownie do osób z otoczenia pijanych kierowców, chcemy wywołać poczucie większej odpowiedzialności i pokazać że warto i trzeba reagować w sytuacjach gdy widzimy osobę, która zamierza prowadzić pojazd, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Kampania ma na celu wskazanie jak reagować, gdy osoba pod wpływem środków psychoaktywnych chce prowadzić pojazd. Zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej skutków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających oraz wywołanie postawy odpowiedzialnej za bezpieczeństwo swoje i innych. Przekaz kampanii skupił się również na potencjalnych skutkach wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem środków psychoaktywnych w ruchu drogowym. Kampania kolejny raz jest widoczna na terenie woj. Śląskiego, a objęła takie nośniki jak: reklama zewnętrzna na autobusach oraz billboardach, reklama radiowa, reklama w social mediach oraz Youtube. Spotu radiowy został ponownie zrealizowany z rozpoznawalnym  Głosem map Google- Jarosławem Juszkiewiczem w stacjach regionalnych RMF Maax, Złote Przeboje oraz Antyradio.

Myślę, że dołączenie do akcji, która promuje prospołeczne zachowania to mój obowiązek. Nie ma bardziej nieodpowiedzialnego zachowania niż wejście do jedno lub dwutonowego samochodu, włączenie silnika i ruszenie w drogę w stanie nietrzeźwości. Możemy być świetnymi kierowcami, ale pod wpływem alkoholu tracimy nasze umiejętności – tłumaczy Jarosław Juszkiewicz, ambasador kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” – Czasu nie można cofnąć i odwrócić pewnych zdarzeń. Czasami od jednej nierozsądnej decyzji zależy nasze życie, naszej rodziny, ale też osób, których nie znamy

Tegoroczna, grudniowa odsłona jest prowadzona na terenie województwa śląskiego i współfinansowana z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Programu przeciwdziałania uzależnieniom w województwie śląskim na lata 2022-2030. Akcja – obejmująca outdoor, radio oraz social media – potrwa do końca grudnia.

Bez kategorii

Akcja Trzeźwy Poranek

Akcja Trzeźwy Poranek z wydziałem ruchu drogowego Małopolskiej Policji. 17 września uczestniczyliśmy w kontroli kierowców, którzy byli sprawdzani na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W akcji uczestniczył nasz Ambasador Bartosz Ostałowski, który od kilku lat angażuje się w promowanie bezpiecznej jazdy.

Bez kategorii

Rajdowy Ustroń

Jakie to były emocje! Nie tylko rajdowe samochody, widowiskowa jazda, ryk silników i pisk opon dostarczyły emocji. Na naszym stanowisku uczestnicy mogli skorzystać z wiedzy ratowników medycznych oraz sprawdzić jak organizm może postrzegać świat pod wpływem alkoholu i narkotyków, dzięki działaniu alkogogli i narkogogli. Świetna zabawa, ale też edukacja okazała się być nie tylko dla tych najmniejszych, ale także dla starszych. Każdy z odwiedzających dostał mały upominek od nas i Pirelli Polska . Dziękujemy za tak duże zainteresowanie!

Foto: SnopkowskiArt Marcin Snopkowski

Prowadzę jestem trzeźwy. Wystartowała małopolska edycja kampanii społecznej
Bez kategorii

Prowadzę jestem trzeźwy. Wystartowała małopolska edycja kampanii społecznej

Kampania społeczna „Prowadzę jestem trzeźwy” jest realizowana przez Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Akcja potrwa do 30 września i obejmie całe województwo.
Ambasadorami kampanii zostali: Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny rajdowy Mistrz Polski i Europy, Bartosz Ostałowski – jedyny na świecie kierowca wyścigowy, który prowadzi stopą oraz Bartłomiej Waga – aktor filmowy i teatralny.

Jak mówi Kajetan Kajetanowicz, uświadamianie kierowców o zagrożeniu, jakie stwarza jazda po pijanemu, to dla niego ważna sprawa. Nie potrafię znaleźć wytłumaczenia czy zrozumienia dla osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dlatego też, wraz z Fundacją Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka, kolejny rok z rzędu chcę do Was zaapelować – „Prowadzę, jestem trzeźwy!”. Akcje takie jak ta robią wiele dobrego, bo pomagają wychowywać więcej odpowiedzialnych kierowców, a to ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa mojego, twojego czy naszych bliskich.
Samochód jest jak broń i dlatego używajmy jej w pełni świadomie i z głową – podkreśla mistrz.

Z kolei Bartosz Ostałowski zwraca uwagę, że w prowadzeniu samochodu najważniejsza jest głowa i zachowanie pełnej koncentracji. Wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu. Jestem odpowiedzialny – prowadzę, jestem trzeźwy – zaznacza drifter.

A Bartłomiej Waga dodaje:
Cieszę się że mogę brać udział w akcji, która promuje bezpieczeństwo na drogach. Często chyba nie jesteśmy świadomi jak ważne jest to, abyśmy wsiadając za kółko byli naprawdę odpowiedzialni. Musimy uświadomić sobie, że to nie ruletka i nie możemy liczyć na to, że tym razem się uda… Proszę więc każdego Uczestnika ruchu – bądźmy odpowiedzialni, za siebie i innych.

Małopolska edycja kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” potrwa do końca września i obejmuje szerokie działania w outdoorze i social mediach, w tym na YouTube, gdzie będą publikowane filmy przestrzegające przed jazdą pod wpływem alkoholu i innych środkach psychoaktywnych. Reklamę na autobusach można spotkać w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu oraz w Oświęcimiu, a billboardy w Krakowie, Wieliczce, Tarnowie oraz na Podhalu.

Klipy z udziałem ambasadorów:
Kajetan Kajetanowicz https://youtu.be/FxVnttlkwKo
Bartosz Ostałowski https://youtu.be/wsQxUPYnw8o
Bartosz Waga https://youtu.be/AdnH4FVSsvc

Razem z Gminą Czechowice-Dziedzice
Bez kategorii

Razem z Gminą Czechowice-Dziedzice

W lipcu wystartowała lokalna kampania promująca trzeźwość za kierownicą w Czechowicach-Dziedzicach. Kampania realizowana jest przez Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka we współpracy z Gminą Czechowice-Dziedzice w terminie od lipca do grudnia 2021. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej oraz przechodniów na niebezpieczeństwo prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych. 

Autobusy i plakaty z treścią Kampanii widoczne są na ulicach Gminy Czechowice-Dziedzice. Oficjalnymi hasztagami kampanii są #ProwadzęJestemTrzeźwy #DołączDoMnie.

Teraz i Ty możesz mieć swój własny brelok „Prowadzę jestem trzeźwy”!
Bez kategorii

Teraz i Ty możesz mieć swój własny brelok „Prowadzę jestem trzeźwy”!

Dzięki naszym brelokom teraz i Ty możesz zostać ambasadorem kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy – dołącz do mnie”. Jak tego dokonać? Wystarczy, że wpłacisz darowiznę na konto naszej Fundacji, a my wyślemy Ci pamiątkowy brelok, który będzie dumnie Ci towarzyszył w każdej samochodowej podróży. Jest nas coraz więcej! Czekamy jeszcze tylko na Ciebie J.

Wysokość́ wpłaty jest dobrowolna, choć́ będzie nam bardzo miło, jeśli pokryje koszty produkcji 10 zł i wysyłki 7 zł.

Fundacja TRZEŹWOŚĆ
ul. 1 Maja 88
40-240 Katowice
Numer konta : ING BANK ŚLĄSKI:
55 1050 1214 1000 0090 3068 4568
W tytule przelewu należy wpisać : „DAROWIZNA NA DZIAŁALNOŚĆ FUNDACJI TRZEŹWOŚĆ”

Dziękujemy!